Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.
Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.
Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова.
Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата.
В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.
Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.
Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради
Тази година италианският тенор Андреа Бочели отбелязва 30 години на музикалната сцена с нов албум Duets, включващ както издадени по-рано, така и съвсем нови съвместни изпълнения на най-известните му творби и с документалния филм Andrea Bocelli 30: The Celebration, предаде Асошиейтед прес.
Andrea Bocelli 30: The Celebration излиза по кината в петък, 8 ноември.
„Обичам да слушам гласовете около мен още от дете и много ми харесва да споделям сцената с най-добрите артисти. В този албум са събрани най-добрите дуети, които съм правил през живота си“, каза той пред Асошиейтед прес.
„От The Prayer със Селин Дион до Perfect с Ед Шийрън, албумът е ремастериран и ремиксиран. Надявам се звукът да има по-добро качество.“
В продължение на три десетилетия след началото на кариерата си Бочели е свирил пред президенти, папи и на
Заключителният галаконцерт на 24-ия международен майсторски клас на Райна Кабаиванска ще се състои на 2 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от Нов български университет (НБУ).
Тази година Райна Кабаиванска избра 14 млади оперни певци от пет държави – България, Грузия, Италия, Румъния и Южна Корея.
На събитието на лауреатите и тази година Райна Кабаиванска ще присъди на избрани млади изпълнители стипендии за обучение с нея в Италия.
От своето създаване през 2002 г. фонд „Райна Кабаиванска“ е присъдил повече от 100 стипендии на млади оперни певци от петте континента.
Събитието е в рамките на „Годината на Кабаиванска“ – поредица от събития в чест на голямата оперна актриса и е част от календа
„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п
Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение. Аз обичам повече усмихнатите песни. Това каза композиторът и аранжор Светослав Лобошки, чиято песен „Земята с любов да спасим“ спечели първа награда в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. Финалът му се състоя снощи на сцената на най-голямото плевенско читалище „Съгласие 1869“.
„Земята с любов да спасим“ бе отличена и с наградата на публиката.
„Няма нищо по-хубаво за един автор, когато получи едновременно първа награда от журито и от публиката. Това означава, че работата, която е свършил, е стигнала там, където трябва – до сърцата на хората и до сърцето на колегит
Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.
Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.
По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.
Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.
Тя уточни, че фотоработилницата ще стартира на 26 август.
Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“ на Бизе, на сцената на Софийската опера.
Събитието е на 13 октомври, съобщават от операта.
Припомнят, че преди една година певицата направи своя дебют в „Бохеми“ от Джакомо Пучини, в ролята на Мюзета.
Михайлова е от любимите ученици на Райна Кабаиванска, посочват от операта. Явява на прослушване при голямата българска оперна актриса през 2016 година. През 2013 година печели първа награда на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе и участва в концерт на лауреатите в дом „Витгенщайн“ във Виена през 2014 година. Година по-късно печели специалната награда на името на Гена Димитрова на конкурса Viva Voce в София, както и награда за най-добър млад изпълнител на
Изложба на участниците в 24-тото издание на пленера „Св. Лука“ беше открита в незавършената част на художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.
Тази година в пленера участват Гергана Минкова, Димитър Каратонев, професор Димитър Чолаков, Матей Матеев, Миглена Александрова, Надя Петрова, Петър Беляшки, Слав Недев, Тереза Зиковска и Цветелина Стефанова.
"По време на пленера се случиха добри неща – събраха се едни хора, които се познават, състуденти, съквартиранти, съзаклятници. Открита беше и изложба на Даниел Атанасов в Кюстендил – събитие от национален мащаб. Родиха се и тези картини, които показваме днес в кюстендилската галерия", каза организаторът на пленера-кюстендилският художник Георги Андонов. "Радваме се, че продължава едно събитие, с което и ние оставаме в бъдещото със създадените от нас творби", изтъкнах
Холивудската звезда Гари Стреч и актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева преди дни завършиха своя трети актьорски мастърклас (Acting MasterClass), който този път се състоя в Пловдив. Това бе интензивен двудневен курс като подготовка за пълния уъркшоп през следващата година, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.
"Изключително вълнуващи бяха срещите на звездите с техните студенти, които се потопиха в един различен и магичен свят. Най-младите участници бяха едва 14-годишни. До менторите Деси Тенекеджиева и Гари Стреч бяха също един от най-добрите световни боксови мениджъри Ивайло Гоцев, звездата на Народния театър Димитър Николов, тв продуцентът Атанас Лазаров, "Мистър България" Виктор Русинов, една от изгряващите звезди на "Берлинале" Маргарита Стойкова. Операторът и режисьор Георги Марков е важна част от екипа на Acting MasterClass, още от първия ден. Той
Групата X-r@y представа нов албум с концерти в два поредни дни – на 8 и 9 ноември в арт център „Сити марк“. За разлика от първия албум – „О.К.“, издаден през 2019 г. и почти изцяло акустичен, вторият, чието име все още се пази в тайна, прави плавен завой към повече рок и блус звучене, коментират музикантите.
По думите им, не са забравени и други стилове, към които винаги са проявявали интерес – като поп, фънк, а също така и изпълнения в стилистиката на българския фолклор.
„Този албум ни костваше доста време и усилия, но сме убедени, че си е струвало“, казва вокалистът Веселин Кирев. Идеята за албума се ражда спонтанно по време на пандемията. Записите продължават през последните 2 години.
В групата са още Николай Димитров
Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.
Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.
По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.
„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.
Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м
Записването вече тече, а одобрените ще бъдат обявени на 20 август.
Програмата на фондацията ще приключи с изложба с историите, които са сътворили младежите.
Тя ще бъде представена в края на месец септември.